ମହାପ୍ରଭୁ ଏ ଜାତିକୁ ଶକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ: ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ

utkal diwas

ଭୁବନେଶ୍ୱର,୧ା୪(ବୁ୍ୟରୋ): ଅପ୍ରେଲ ପହିଲା ଆମ ସମସ୍ତଙ୍କ ପାଇଁ ଗୌରବର ଦିବସ । ଏହି ଦିନ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠିତ ହୋଇଥିଲା । ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ଓଡ଼ିଶା ପ୍ରଦେଶ ଗଠନରେ ଉକôଳ ଜନନୀଙ୍କର ଯେଉଁ ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କର ବହୁମୂଲ୍ୟ ଅବଦାନ ରହିଛି ସେମାନଙ୍କ ପ୍ରତି ମୋର ଗଭୀର ଶ୍ରଦ୍ଧାଞ୍ଜଳି । ଓଡ଼ିଆ ଭାଷା, ସାହିତ୍ୟ, ନୃତ୍ୟ, ସଂଗୀତ ଓ କଳାକୁ ଯେଉଁମାନେ ସମୃଦ୍ଧ କରିଛନ୍ତି ସେମାନଙ୍କୁ ମୋର ସମ୍ମାନ । ବିକାଶ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ଆଜି ସାରା ଦେଶରେ ଏକ ନୂଆ ପରିଚୟ ସୃଷ୍ଟି କରିଛି । ବିନିଯୋଗ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ସବୁଠାରୁ ଆଗରେ ରହିଛି । ବ୍ୟାବସାୟିକ କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶାର ସୁନାମ ରହିଛି । କୃଷି କ୍ଷେତ୍ରରେ ଓଡ଼ିଶା ତିନିଥର ଜାତୀୟ ସ୍ତରରେ ପୁରସ୍କୃତ ମଧ୍ୟ ହୋଇଛି । ଭିନ୍ନକ୍ଷମଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ କ୍ଷେତ୍ରରେ ମଧ୍ୟ ଓଡ଼ିଶା ଭଲ କାର୍ଯ୍ୟ କରି ଜାତୀୟ ପୁରସ୍କାର ପାଇଛି । ପ୍ରାକୃତିକ ବିପର୍ଯ୍ୟୟ ପରିଚାଳନାରେ ମଧ୍ୟ ସୁନାମ ପାଇଛି । ରାଜ୍ୟ ସରକାରଙ୍କ ନୂତନ ମହିଳା ନୀତିରେ ମହିଳାମାନଙ୍କ ସୁରକ୍ଷା ଓ ଅଧିକାର ଉପରେ ଗୁରୁତ୍ୱ ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଛି । ମହିଳାମାନେ ଆଜି ବିକାଶର ମୂଳ ଧାରାରେ ସାମିଲ ହୋଇପାରିଛନ୍ତି । ରାଜ୍ୟର ଲୋକସଂଖ୍ୟର ମୁଖ୍ୟ ଭାଗ ହେଇଛନ୍ତି ଆଦିବାସୀ ଓ ଦଳିତ । ସେମାନଙ୍କ କଲ୍ୟାଣ ଓ ବିକାଶ ପାଇଁ କାର୍ଯ୍ୟକାରୀ ହେଉଥିବା ବିଭିନ୍ନ ଯୋଜନାର ସୁଫଳ ଆଜି ସେମାନଙ୍କୁ ଆଗକୁ ବଢିବା ପାଇଁ ସାହାଯ୍ୟ କରିଛି । ସେମାନେ ଆଜି ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ସେମାନଙ୍କର ଯୋଗଦାନ ରଖିପାରିଛନ୍ତି । ଓଡ଼ିଶାର ଯୁବ ସମାଜ ଆମର ଅମୂଲ୍ୟ ସଂପଦ । ସେମାନଙ୍କ ଭିତରେ ଆଗକୁ ବଢିବାର ଶକ୍ତି ରହିଛି । ସେମାନଙ୍କ ଶକ୍ତି ଓ ପ୍ରତିଭାକୁ ଦେଶରେ ତଥା ରାଜ୍ୟର ବିକାଶରେ ଉପଯୋଗ କରିବା ଆମର ଲକ୍ଷ୍ୟ । ସମାଜ କଲ୍ୟାଣ, ଭିତ୍ତିିଭୂମି ବିକାଶ, ନିଯୁକ୍ତି ସୁଯୋଗ ସୃଷ୍ଟି ଏବଂ ଓଡ଼ିଆ ସ୍ୱାଭିମାନ ସୁରକ୍ଷା ହେଉଛି ମୋ ସରକାର କର୍ତ୍ତବ୍ୟ । ଚଳିତ ବର୍ଷ ନବକଳେବର ଅନୁଷ୍ଠିତ ହେଉଛି । ମହାପ୍ରଭୁଙ୍କର ନବକଳେବରକୁ ସୁରୁଖୁରୁରେ ଶେଷ କରିବା ପାଇଁ ସରକାର ନିଷ୍ଠାର ସହ କାର୍ଯ୍ୟ କରୁଛନ୍ତି । ପ୍ରଗତିର ନନ୍ଦିଘୋଷକୁ ଆଗେଇ ନେବା ପାଇଁ ମହାପ୍ରଭୁ ଏ ଜାତିକୁ ଶକ୍ତି ଦିଅନ୍ତୁ ବୋଲି ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ନବୀନ ପଟ୍ଟନାୟକ କହିଛନ୍ତି । ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ଏବଂ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ଉକôଳ ମଣ୍ଡପଠାରେ ଆୟୋଜିତ ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ଓଡ଼ିଶା ଦିବସ ସମାରୋହରେ ମୁଖ୍ୟ ଅତିଥି ଭାବେ ଯୋଗଦେଇ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀ ଶ୍ରୀ ପଟ୍ଟନାୟକ ଏହା କହିଛନ୍ତି । ସଭାରେ ବାଚସ୍ପତି ନିରଞ୍ଜନ ପୂଜାରୀ ସଭାପତିତ୍ୱ କରିଥିବା ବେଳେ, ଅନ୍ୟତମ ଅତିଥିଭାବେ ସ୍ୱାସ୍ଥ୍ୟ ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ର ଅତନୁ ସବ୍ୟସାଚୀ ନାୟକ, ସଂସ୍କୃତି ଓ ପର୍ଯ୍ୟଟନ ବିଭାଗ ମନ୍ତ୍ରୀ ଅଶୋକ ଚନ୍ଦ୍ର ପଣ୍ଡା, ଭୁବନେଶ୍ୱର ସାଂସଦ ଡ. ପ୍ରସନ୍ନ କୁମାର ପାଟ୍ଟଶାଣୀ, ବିଧାୟକ ପ୍ରିୟଦର୍ଶୀ ମିଶ୍ର, ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ସଚିବ ଡ. ଅରବିନ୍ଦ ପାଢୀ, ସୂଚନା ବିଭାଗ ନିର୍ଦ୍ଧେଶକ ରଞ୍ଜିବ ମହାନ୍ତି ଓ ସୂଚନା ବିଭାଗ ସଚିବ ମଧୁସୂଦନ ପାଢୀ ପ୍ରମୁଖ ଯୋଗଦେଇ ସ୍ୱତନ୍ତ୍ର ପ୍ରଦେଶ ଗଠନରେ ଓଡ଼ିଶାର ବରପୁତ୍ରମାନଙ୍କ ଭୂମିକା ସମ୍ପର୍କରେ ନିଜର ବକ୍ତବ୍ୟ ପ୍ରଦାନ କରିଥିଲେ । ଏହି ଅବସରରେ ସଂସ୍କୃତି ବିଭାଗ ଏବଂ ସୂଚନା ଓ ଲୋକ ସମ୍ପର୍କ ବିଭାଗ ପକ୍ଷରୁ ୪ଟି ପୁସ୍ତକ ମୁଖ୍ୟମନ୍ତ୍ରୀଙ୍କ ଦ୍ୱାରା ଉନ୍ମୋଚିତ କରାଯାଇଥିଲା । ବଟକୃଷ୍ଣ ଜେନା, ମାନସ କୁମାର ଦାସ, ବିହାରୀ ନାୟକ ଓ ଟିଟା ମହାନ୍ତିଙ୍କୁ ୩୦ହଜାର ଟଙ୍କା ଓ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇ ରେଡକ୍ରସ୍-୨୦୧୫ ସମ୍ମାନରେ ସମ୍ମାନିତ କରାଯାଇଥିଲା । ରାଜ୍ୟସ୍ତରୀୟ ବକ୍ତୃତା ପ୍ରତିଯୋଗିତାରେ ଲିସା ପ୍ରିୟଦର୍ଶନୀ (ପ୍ରଥମ), ଅଳକା ସିନ୍ଦମ୍ (ଦ୍ୱିତୀୟ) ଓ ପ୍ରୀତିପର୍ଣ୍ଣା ଭୂୟାଁ (ତୃତୀୟ)ଙ୍କୁ ଅର୍ଥରାଶି ଓ ମାନପତ୍ର ପ୍ରଦାନ କରାଯାଇଥିଲା ।